Wodociągowa wieża ciśnień wybudowana w 1899 r. Wysoka na 31,26 m. Chełmno miało wodociągi już od 1842 r., a od 1867 r. na potrzeby wodociągu wykorzystywano wieżę ciśnień wybudowaną na rynku. Jednak intensywny rozwój Chełmna w drugiej połowie XIX w. spowodował wzrost zapotrzebowania na wodę, jak również potrzebę jej tłoczenia na coraz wyższe kondygnacje. Magistrat zlecił bydgoskiemu budowniczemu miejskiemu inż. Heinrichowi Metzgerowi opracowanie koncepcji modernizacji wodociągów w Chełmnie. Koncepcja zawierała między innymi projekt wzniesienia nowej wieży ciśnień. W 1898 r. magistrat uchwalił budowę nowej wieży, która została zlokalizowana przy ul. Dominikańskiej. Kierownictwo budowy, którą technicznie nadzorował H. Metzger, przejęła komisja specjalna złożona z burmistrza i członków magistratu. Prace murarskie wykonał mistrz murarsko-ciesielski Wilhelm Frucht z Chełmna a kocioł do wody wykonał fabrykant R. Peters w Chełmnie. 13 kwietnia 1899 r. w szczycie wybudowanej wieży, w cynowej puszce, umieszczono akt erekcyjny zaopatrzony w pieczęć opłatkową miasta Chełmna oraz monetę 10 fenigów. Puszka została odnaleziona i przekazana do zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej w 1984 r. Nowa wieża ciśnień tłoczyła wodę na wysokość czwartego piętra a zasilały ją dwie pompy zasilane silnikami gazowymi. Po uruchomieniu nowej wieży, stara wieża ciśnień na rynku została przeznaczona na magazyn, a ostatecznie została rozebrana w roku 1925. Nowa wieża pracowała dla potrzeb miasta do połowy lat 80-tych XX wieku. Informacje ze strony Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Chełmnie
Zdjęcia
Opinie
-
Pawel Sliwa ★★★★★
-
Natalia ★★★★☆
Pierwszy raz odwiedziliśmy to miejsce. Klimat przepiękny, czuć ducha historii w tych murach odsłoniętych. Na dole wiszą też obrazy pięknie namalowanego Chełmna, to bardzo urocze i dodaje charakteru. Można wejść na piętro gdzie znajdują się też stoliki. Do zwiedzania niestety budynek jest zamknięty. Do dyspozycji pozostaje jedynie kawiarnia gdzie można zjeść pyszne domowe ciasta i wypić rewelacyjne gorące czekolady, kawy, kakao z piankami, herbaty, wino... Ceny są spore a porcje niestety małe. Dlatego jedna gwiazdka mniej. Obsługa miła. W środku czysciutko. Nad kasą znajduje się spory ekran który wyświetla widok na miasto z kilku różnych stron. Ogólnie polecam miejsce bo wszystko było smaczne, klimatyczne miejsce ale nie do końca wykorzystane. Mogłyby tam być na całości budynku np. wystawy. Mimo to jeśli masz pełen portfel i dobry apetyt to polecam odwiedzić.
-
Piotr Pawlaczyk ★★★★★
Klimatyczne miejsce, pięknie dostosowane do potrzeb kawiarni. Kawa aromatyczna. Wydawałoby się, że porcje ciasta niezawielkie, ale smak wyśmienity. Toalety czyste!
-
Itzal Egan ★★★★★
Świetne miejsce, zdecydowanie warte polecenia. Dobrym pomysłem było zamienienie staraj wieży ciśnień na kawiarnię – dzięki temu ma ona swoje zastosowanie nawet teraz i nie niszczeje. Ma zdecydowanie swój klimat. Wystrój jest przepiękny i przyjemnie się tam spędza czas. Obsługa jest bardzo miła. Jest tam na prawdę duży wybór różnorakich i ciekawych herbat, które, swoją drogą, są przepyszne. Sam budynek jest przepiękny i ładnie wpasowuje się w miejski krajobraz. Co więcej, w środku można zobaczyć obraz z miejskich kamer, co pomaga lepiej poznać miasto i jest na prawdę ciekawym pomysłem. Zdecydowanie warto się tam wybrać, czy to samemu czy z rodziną. Z czystym sumieniem mogę polecić.
-
Subowicz ★★★★★
Atmosfera niezwykła, dobra obsługa, oraz ciekawe desery w postaci np. Pana Cota, czy Deseru Sułtańskiego. Na dodatek dobry wybór dostępnych herbat i kaw. (Yerba Mate, Latte z min. Karmelem) A w razie upału nawet lemoniada. Chociaż nie ma tutaj bardzo dużo deserów w menu, to nadrabiają to swoim dobrym smakiem. Jedna z najlepszych kawiarń w Chełmnie.
-
Tadeusz Pl ★★★★★
Miejsce z dobrą kawą, uśmiechniętą i serdeczną obsługą. Lokal działa niedługo i wszystko pachnie nowością. Mimo to ma już miły klimat. Bardzo dobre frappe na upalne dni. Warto będzie czekać na remont kolejnych pięter. Z ostatniego zapewne będzie wspaniały widok.
-
Kowall Kowall ★★★★☆
Sympatyczna lecz lekko jeszcze zakręcona obsługa - pozytywnie - aklimatyzuje się w nowym miejscu. Kawiarnia klimatyczna zlokalizowana w starej wieży ciśnień ładnie odrestaurowanej. Można by zostawić więcej klimatów po starej wieży ale rzecz gustu. Lokal dwu poziomowy. Oba poziomy ciekawie zrobione ,ale jednak na dole troszkę szybciej dostanie się kawę ;)) Warto odwiedzić, sprawdzić poczuć ten klimat . Dobra robota właścicieli. Wieża znów żyje. Warto by pomyśleć o udostepnieniu w przyszłości reszty wieży. Polecam .
-
Ryszard Szerechan ★★★★★
Nowa kawiarnia na mapie Chełmna, otwarta w dniu wczorajszym , zlokalizowana w starej Wieży Ciśnień. Duży wybór kaw i herbat, a przede wszystkim przepyszne desery i ciasta domowego wypieku. Jednym słowem całym sercem polecam :)
Nowa Recenzja
Najczęściej zadawane pytania
Jaki jest adres Wieża Ciśnień?
Wieża Ciśnień znajduje się przy Dominikańska 15, 86-200 Chełmno, Kujawsko-Pomorskie, Polska
Jaki jest numer telefonu do Wieża Ciśnień?
Można skontaktować się z Wieża Ciśnień pod numerem +48 728 361 268
Jak można dotrzeć do Wieża Ciśnień?
Do Wieża Ciśnień można dotrzeć, korzystając z poniższego linku